Washington District United Pentecostal Church International

Rev. Raymond Woodson Sr.

“The Baptism of the Holy Spirit is one of the most important and powerful promise ever made.“

About Pastor Woodson

Born May 18, 1954, in Glendale, California.
Graduated from Estacada High School, Estacada, Oregon in June 1972.
Served in the U.S. Navy from January, 1973 through December, 1979.
Married my high school sweetheart, Jill Ballou, on August 31, 1974.
Received Associates in Science Degree from The George Washington University, Washington, D.C. in 1977, and completed the 4-year curriculum of Christian Service Training Institute, San Diego, California, and graduated in 1978.

We were saved in San Diego, California, under the ministry of Rev. David F. Gray, in 1974. In June 1980, we became the Pastoral Assistants to Rev. Gray, and remained until we were accepted for the pastorate at Vancouver UPC in late December 1982, where we continue to Pastor.

We have served in many elected and appointed capacities, including:

  • Sectional Sunday School Director in Western District and Washington District – 1981-1983
  • Washington District Sunday School Director – 1983 – 1993
  • Washington District Secretary-Treasurer – 1994 – 2004
  • Washington District Prayer Coordinator – 2005 – 2006
  • Washington District Global Impact Coordinator – 2007 – 2011
  • Washington District Section 4 Presbyter – 2007 – 2011
  • Washington District Superintendent – 2011 to Present

Our extended family includes 3 children (Amy, Ray Jr., Timothy), 1 Son-in-law (Shane), 1 Daughter-in-law (Charity), and 6 Grandchildren (Sherry, Cheyenne, Karissa, Jacob, Maguire, and Allison).

My first love is my family and the ministry, serving as Pastor to the wonderful Saints of Vancouver UPC. When time allows, I enjoy golfing, antiquing, and traveling, and the fellowship of fellow ministers.


District Superintendent

Rev. Raymond Woodson Sr.

District Superintendent

“The Baptism of the Holy Spirit is one of the most important and powerful promise ever made.“

Born May 18, 1954, in Glendale, California.
Graduated from Estacada High School, Estacada, Oregon in June 1972.
Served in the U.S. Navy from January, 1973 through December, 1979.
Married my high school sweetheart, Jill Ballou, on August 31, 1974.
Received Associates in Science Degree from The George Washington University, Washington, D.C. in 1977, and completed the 4-year curriculum of Christian Service Training Institute, San Diego, California, and graduated in 1978.

We were saved in San Diego, California, under the ministry of Rev. David F. Gray, in 1974. In June 1980, we became the Pastoral Assistants to Rev. Gray, and remained until we were accepted for the pastorate at Vancouver UPC in late December 1982, where we continue to Pastor.

We have served in many elected and appointed capacities, including:

  • Sectional Sunday School Director in Western District and Washington District – 1981-1983
  • Washington District Sunday School Director – 1983 – 1993
  • Washington District Secretary-Treasurer – 1994 – 2004
  • Washington District Prayer Coordinator – 2005 – 2006
  • Washington District Global Impact Coordinator – 2007 – 2011
  • Washington District Section 4 Presbyter – 2007 – 2011
  • Washington District Superintendent – 2011 to Present

Our extended family includes 3 children (Amy, Ray Jr., Timothy), 1 Son-in-law (Shane), 1 Daughter-in-law (Charity), and 6 Grandchildren (Sherry, Cheyenne, Karissa, Jacob, Maguire, and Allison).

My first love is my family and the ministry, serving as Pastor to the wonderful Saints of Vancouver UPC. When time allows, I enjoy golfing, antiquing, and traveling, and the fellowship of fellow ministers.